Çeliğin Geldiği Son Nokta

Çeliğin Geldiği Son Nokta


Çeliğin Geldiği Son Nokta

İnsanlar hep en iyi çeliği bulmanın peşinde yüzyıllardır koşturmuşlardır. Hep daha sert, daha sağlam, daha doygun bir çelik arayışında olmuşlar.

Çeliğin Zirvesi

Bugün hardox ile bu hayallerdeki çelik yakalanmıştır. Fakat daha sert daha doygun çelik arayışı yüzyıllar boyu devam edecek gözükmektedir. Hep daha iyiyi yakalamak pek çok üretimde görülmektedir. Hardox çeliğin zirvesidir.

İnsanların olduğu gibi kabullendiği çok az ürün vardır. Bunlardan biriside lokma tatlısıdır.

Lokma tatlısı ilk günden bugüne kadar çok fazla bir değişikliğe uğramadan gelmiş bir yiyecektir. İlk başta da un ve sudan üretilmekte olan hamurun kızgın yağda kızartılması ve üzerine şerbet dökülmesi ile servis edilmekteydi. Bugün de aynı şekilde yapılmakta ve sunulmaktadır. Sadece İzmir saray lokma eskiden saraylarda yapılıp halka ikram edilirdi. Günümüzde ise lokma firmaları tarafından yapılıp halka sunulmaktadır.

Geçmişteki lokma ile günümüzdeki lokma arasındaki bir farkta yapan insanların farklılaşmasıdır. Eskiden insanlar kendileri yapıp dağıttıkları bu tatlıyı günümüzde İzmir lokmacı denen insanlar tarafından yapılıp dağıtılmaktadır. Aynı tatlı fakat yapan kişiler profesyonel olarak bu işle uğraşan insanlardan oluşmaktadır.

İzmir lokma tatlısı günümüzde de hayır işlerinde kullanılan lezzetli ve hafif bir yiyecektir. Zaten onun bu kadar popüler ve geçmişten güne kadar gelmesinde bu iki unsur çok önemlidir. Hayır işlerinde kullanılması ve lezzeti. Yoksa İzmir’de bu kadar sevilmez ve şehrin simgesi haline gelmesi mümkün olmazdı.

Lokmanın İzmir’de bir başka boyutta tüketildiğini ve yaşatıldığını burada yaşayan herkes çok iyi bilmektedir. Bu kadar yoğun bir şekilde tüketilmesi beraberinde birçok lokma firmasını da getirmiştir. Bu da İzmir lokma fiyatı üzerinde ciddi bir rekabetin oluşmasını sağlamıştır.

Bir döngü şeklinde bu rekabet de daha fazla lokmanın dökülmesinin önünü açmaktadır. asinmazcelik.com firması yıllardan beri süre gelen en iyi çelik arayışında önemli başarılara imza atmıştır. Kendilerinin bu serüvenlerinde yanlarında olduğumuzu bildirmekten gurur duyarız.