Hardox 550

Hardox 550


Hardox 550

Hardox 550 yeni tip giydirme plakası özellikle aşınma parçalarını kullananlar ve üreticiler için geliştirildi.

Hardox 550 maden ve taş ocağı sektöründe öğütücüler, kesiciler, kesici kenarları, kamyon boşaltım kenarları, çekiçler ve daha başka şekillerde kullanılmaktadır.

Hardox 550 aşınma parçalarını kullanmak zorunda kalan şirketlerin fiyat performans oranında % 12 lik bir kazanç sağlamaktadır. Bu ürün giydirme süresini arttırarak daha uzun yıllar hizmet verdirmeyi mümkün kılmaktadır.

Hardox 550 Temel Özellikleri

Hardox 550 temel özelliği şudur. Hardox 550 sertleştirilmiş çelik ana bileşeni olan demir karbonun çok sert ve çok kırılgan bir katı maddesinin değişik bir su verme yöntemi ile elde edilen Brinelli sertlik değeri 550 olan bir çeliktir. 10 ila 50 mm arasında değişen incelikleri desteklemekte ve 2800 mm ye kadar genişlikte olabilmektedir. Diğer bütün Hardox ürünlerinde olduğu gibi bunda da üretici firma garantisi altındadır.

Özelliklerinin kombinasyonu Hardox 550’yi eşsiz kılmaktadır. O muhteşem aşınma direncini kırılma toleransı ve atölye performansı ile birleştirmektedir. Çok ince ayarlara dayanan kimyasal işlemler sonucunda +/- 25 550 Brinelli sertliğine ulaşılmaktadır.  

Hardox 550 Nerelerde Kullanılır

Tipik uygulamaların olduğu yerlerin başında geri dönüşüm endüstrisi gelmektedir. Geri dönüşüm sektöründe çekiçlerde, öğütücülerde ve kesicilerde kullanılmaktadır. Ayrıca madencilik ve taş ocağı endüstrisinde de kendine yer bulmuştur. Çeşitli kesme kenarları, astarlar ve hatta cıvatalarda dahi kullanılmaktadır.

Sıradan Brinelli 550 sertlik değerine sahip çeliklerin kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 500 veya 550 HBW değerine sahip bir çeliğe Hardox 550 ile kapladığınız zaman % 60 daha fazla bir kullanım ömrü elde edersiniz.  Tabakadaki düşük sertlik dağılımı aşınma ömründe daha tutarlı ve kesin bir bakım planlamasının yapılmasını sağlar.

Hardox 550 Atölye Performansı

İşleme: Hardox 550 sıradan makinelerde dahi rahatlıkla işlenebilmektedir. Delme ve frezeleme için çimentolu karbür araçlarını kullanabilirsiniz.

Kaynaklama: Hardox 550 bilinen tüm kaynak yöntemleri ile kaynaklanabilir ve tüm kaynaklanabilir çeliklerle de kaynak tutmaktadır.

Kaynak yapmadan önce bir ön ısıtma uygulayarak düşük mukavemetli temel ferritik elektrotlar kullanabilirsiniz.  Ostenitik malzeme kullanarak 20 mm ye kadar tek plakayı ön ısıtma olmadan kaynaklayabilirsiniz.

Kesme: Hardox 550 bilinen mevcut tüm termal ve soğuk profil kesme yöntemleri ile kesilebilir. Oksijen kaynağı ile de ön ısıtma yapılmadan 20 mm ye kadar olan tabakaları tam hızda rahatlıkla kesebilirsiniz.

Eğer kesilen tabaka 20 mm den kalın olursa 100- 150 derecelik bir ön ısıtma yapılması tavsiye edilir.

hardox çeliğe dair detaylı bilgilerimiz hardox sayfamızdadır.


Hardox 550 Hardox 550