Oksijen Kesim

Oksijen Kesim


Oksijen Kesim

Oksijen kesim hemen hemen her alanda kullanılan yaygın bir kesme şeklidir. Yüksek kalınlıktaki çeliklerin kesimi zor olduğundan bu kesim yöntemi yoğun olarak tercih edilen bir kesme yöntemidir.

Oksijen kesim yöntemi ile çeliğin birçok türü rahat bir şekilde kesilebilmektedir. Farklı kalınlıktaki malzemeler de oksijen kesim yöntemi ile hiç zorlanmadan kesilip şekillendirilebilir.

Oksijen Kesim Nedir?

Oksijen kesim nedir? Bu yöntem basit bir anlatımla çeliğin ısıtılarak kesilmesidir. Yani kesim yapılacak malzemenin yanıcı ve yakıcı gazlar kullanılarak kesilmesi işlemidir. Yakıcı gaz olarak oksijen yanıcı gaz olarak ise asetilen ve propan kullanılmaktadır.

Oksijen kesim nedir? sorusunu daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse kesimde tüpler kullanılmaktadır. Bu tüplerin yanıcı ve patlayıcı özellikleri bulunmaktadır. Profesyonel ve işini bilen uzmanlar tarafından oksijen kesim işlemi yapılmasına dikkat edilmelidir.

Oksijen kesim yönteminde çeliğin işleme başlamadan tavlanması gerekmektedir. Tavlama işlemi tamamlandıktan sonra basınçlı oksijen gönderilerek kesim işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem yapılırken hem ısının artması hem de kesim sırasında meydana gelen curufun malzemeden uzaklaşması sağlanır.

Kesim yönteminde yüksek sıcaklıklar ile çalışılmaktadır. Bu yüzden her işlem dikkatli ve titiz bir şekilde olmalıdır. Kesim aletinin ısı ve basınç ayarlama düğmeleri bulunmaktadır. Bu düğmeler ile ısı ve basınç ayarlanır bu şekilde kesilmektedir. Oksijen kesim nedir? sorusunun en net cevabı budur.

65 mm’den kalın sac kalıplarının kesilmesinde ve şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. Oksijen kesim 10 mm’den 200 mm’ye kadar olan sac kalıplarını kesebilme imkanı sağlamaktadır.

Oksijen Kesim Nasıl Yapılır?

Oksijen kesim nasıl yapılır? Bu kadar büyük dikkat ve hassasiyet isteyen bir iş tabiki bu işin profesyonelleri tarafından titizlikle yapılmaktadır. Yanıcı gazların ve tüplerin kullanılması en ufak bir hatayı kabul etmemektedir. Bu nedenle dikkatli bir çalışma yapılmalıdır.

Oksijen kesim nasıl yapılır? Bu kesim için kullanılan kesme üfleçlerinin iki tane hortum giriş yerleri vardır. Birinden oksijen birinden gaz gönderilmektedir. Oksijen ve gazın basınçlı hareket etmesi ile kesim işlemi yapılmaktadır. Ayarları yükseltilmek veya düşürülmek istendiğinde düğmeleri ile ayarlanabilmektedir.

Oksijen kesim nasıl yapılır? Oksijen kesimde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kesmeye başlamadan önce mutlaka gaz kaçağı kontrolü yapılmalıdır. Kesim alanında yangın söndürme cihazları muhakkak bulundurulmalıdır. Kesimi gerçekleştirecek olan kişilerin gerekli güvenlik önlemlerini muhakkak almaları gerekir. Ateşe dayanıklı eldiven, iş önlüğü, ayakkabı ve gözlük kullanılmalıdır.

Firmamızın tedarik ettiği hardox çeşitlerine dair bilgilere isterseniz hardox sayfamızdan bakabilirsiniz.